In mijn blogs en tijdens mijn outfit-posts op de diverse facebook-groepen zien jullie regelmatig ook een hele mooie glaskraal in beeld. Deze is gemaakt door een prachtige vrouw: Maria Louisa Wessels.

Maria is waanzinnig creatief. Zij maakt niet alleen de mooiste glaskralen & sieraden, ook maakt zij schitterende leren tassen, kleurrijke omslagdoeken en kleding…: heel veel mooie jurken, rokken etc etc. En Maria heeft zelfs een boek in eigen beheer uitgebracht! Een echte alleskunner!!!
Ik mocht vandaag (letterlijk) een kijkje in haar keuken nemen! Want niet alleen mocht ik haar atelier bezoeken en Maria het hemd van het lijf vragen; ik werd eerst hartelijk ontvangen door Maria en haar familie in de gezellige grote woonkeuken van de boerderij-woning waar manlief ook zijn timmerbedrijf aan huis heeft.
Geen Trollbeads maar ‘Maria’s orininals’ Miniatuur glaskunst in/op een kraal… Hier doe je toch een moord voor? Zoveel moois! En dit lades vol… Een massief glazen presse papier… Alles wat je ziet is door Maria gemaakt van glas Monnikenwerk! Elke kraal is kunst!
Na veel bijkletsen en een rondleiding togen wij dan toch naar het atelier. Wat een kleurenpracht!!! Zelf ontworpen kasten vol met kleurrijke glasstaven, ladekasten vol met de mooiste glassieraden, stellingen met zelfontworpen mallen… je kijkt je ogen uit!!!
Maar toen gingen we toch echt aan de slag! De gasbrander werd aangezet (Maria heeft er 4!), de zuurstofpompen opgestart en de oven opgewarmd. Maria zou zelf eerst een demonstratie geven. Dat is zo gaaf om te zien. Helemaal ontspannen word je van de rust die er dan volgt…
De gas/zuurstof-brander geeft een extra hete vlam door het toegevoegde zuurstof. Hierdoor wordt het glas sneller vloeibaar en klaar om te bewerken. In de linkerhand een geprepareerd metalen staafje en in de rechter een stangetje glas. En dan gebeurt de magie. Maria draait beiden alsmaar rond in en onder de vlam en legt telkens een nieuw laagje gesmolten glas op het staafje waardoor de glaskraal begint zich te laten zien.


En als er genoeg laagjes zijn gebouwd, legt Maria de iets afgekoelde (maar nog steeds SUPERHETE) glaskraal in een mal en drukt hiermee de kraal in vorm. Daarna gaat ie terug in de vlam en begint het leukste: de effecten maken: swirls, spikkels, 3D effecten etc etc!
1. Vlam afstellen 2. verwarmen staafje en glas 3. eerste glassliertjes worden gedraaid 4. een klein kraaltje begint te groeien 5. laagje voor laagje groeit de kraal 6. de vaardige kalme handen 7. 3D effecten legt Maria erop 8. Het hele hete eindresultaat…
Als de kraal dan klaar is, mag de kraal lekker de oven in… Hûh? De oven?? Die kraal is toch al bloedheet? Klopt! Maar om de voorkomen dat de bewegende glasmoleculen opgesloten worden in een snel afkoelende buitenlaag (waardoor de kraal kan barsten of zelfs knallen) wordt de kraal in de oven van ca. 500 graden in één dag terug gekoeld naar kamertemperatuur.
De oven die in mum van tijd 488 graden heet is… Find the artist…
En na dit alles mocht ik het zelf ook proberen… Nou dat was wel wat hoor!!! Het is net als pianospelen: met twee handen voer je twee verschillende bewegingen uit! En wat er bij Maria zo ontspannen en ‘zen’ uitzag, was bij mij bepaald niet zen te noemen hoor! De stangetjes trilden door de vlam, ik gooide telkens een smeltende blop glas op het groeiende kraaltje i.p.v. een mooi sliertje, waardoor ik daarna ik weet niet hoe lang ik moest blijven draaien om de kraal op het staafje weer rond te krijgen hahaha. Het is echt wel zwaar werk, want je moet het materiaal constant in beweging houden en je tuurt door je speciale bril gebiologeerd naar je kraal in wording, voor je in de vlam.

Maar uiteindelijk kwam er bij mij ook een soort van gelukte kraal in de de oven terecht. Nou ben ik uiteraard reuze nieuwsgierig naar het eindproduct, maar ja… ook deze kraal moet rustig in een dag terug koelen. Spannend hoor. Ik vond het echt heel leuk om te doen, maar als je bedenkt hoeveel details en bijzonderheden Maria en andere glasbewerkers (Lampworkers zeggen ze in het Engels) in hun kralen kunnen maken… dan krijg je diep respect voor de vakmanschap die zij hebben. En nu waardeer ik de gekregen kraal die ik al had zoveel meer!

Ben je nou zelf ook nieuwsgierig naar al die mooie sieraden die Maria maakt? Zou je zelf zoiets willen? Of een leren tas door haar laten ontwerpen? Mocht je het willen, dan kan je mij een berichtje sturen. Daarnaast zal Maria tijdens de geplande bijeenkomst van de ‘She Wears Retro’ Facebookgroep op 1 december a.s. een deel van haar collectie meebrengen. Ben jij ook één van de bezoekers daar? Dan kan je zelf een mooie kraal/sierraad of één van die mooie omslagdoeken van haar kopen.
Deze creatieve duizendpoot heeft naast haar ‘gewone’ baan tot begin dit jaar een eigen webshop gehad waar zij o.a. zelfontwikkelde gereedschappen en mallen verkocht en uiteraard ook haar glazen kralen.
De jurkjesgroepen op facebook, zitten vol met creatieve vrouwen met die de mooiste creaties kunnen maken in diverse ambachten. Denk b.v. maar aan Greta, waar ik vorige maand op bezoek was tijdens haar workshop en waar ik ook al over schreef (klik hier). Ik vind het geweldig om in de keuken mee te mogen kijken bij deze getalenteerde vrouwen. Ik ga zeker vaker een ‘kijkje in de keuken van…’ inplannen. Zo leuk om te zien hoe creatief wij kunnen zijn, toch?!
Echt prachtig allemaal!!!! Top!
LikeGeliked door 1 persoon
Mooi hè?!❤️
LikeLike
WoW… WoW… WoW… beetje stil van☺️ Dit wist ik niet van Maria Louisa… wel dat ze creatief was- maar wat een kunst is dit! Prachtig🥰 en wat fijn geschreven weer Caro!
LikeGeliked door 1 persoon
Zo leuk om Maria in de spotlights te mogen zetten! Dat verdient ze echt🥰
LikeLike
Zoooo wauw wat mooi zeg, echte kunstwerkjes 😍
LikeGeliked door 1 persoon
Ja nou!!! Ik vind het zo knap🤩
LikeGeliked door 1 persoon
Wauw, wat mooi. En wat leuk al die kijkjes in de keuken van….
LikeGeliked door 1 persoon
Ik wil dit echt proberen vast te houden. Er zijn zoveel talentvolle vrouwen (jij bent daar eentje van😘)
LikeLike
WAUW!!! Wat gaaf!! Zo knap gemaakt!
LikeGeliked door 1 persoon
Echt hè?! Ik vond het zo gaaf om te zien hoe dat gaat!!
LikeLike
Prachtig!
Wat een creatieve maar vooral ook lieve vrouw die Maria Louise!
Ik heb een hanger gezien van haar die ze voor Petra had gemaakt. Die was echt prachtig en met zoveel details, daar kun je uren naar kijken.
LikeGeliked door 1 persoon
Klopt! Dat doe ik met mijn kraal dus ook best vaak: zoveel dimensies ❤️
LikeLike
Wauw, wat een talent!
En je hebt er weer een prachtig verhaal van gemaakt, alsof ik erbij was…
Leuk idee trouwens, ‘kijkje in de keuken van …’
Liefs Rebecca
LikeGeliked door 1 persoon
Zeker weten, ik ben een fan❤️. En wat een onwijs vet compliment😍. Ik hoop nog veel meer van deze blogs te maken😊
LikeLike
Wat een prachtige kunstwerkjes maakt Maria Louisa. Ik wist ergens wel dat ze kralen maakte, maar dit?! Ik ben diep onder de indruk! Prachtig!
LikeGeliked door 1 persoon
Maria is zo ontzettend creatief!! Ik heb mijn ogen uitgekeken😃. Zeker nu ikzelf ook mocht proberen een kraal te maken, heb ik nog meer respect voor haar vakvrouwschap!
LikeLike
Wow wat zijn jullie geweldig getalenteerde dames…
LikeGeliked door 1 persoon
Wat een vakwerk.
LikeGeliked door 1 persoon